نمایش 1–9 از 35 نتیجه

نمایش 9 24 36

گیتار آکوستیک

گیتار آکوستیک نوعی ساز نسبتا جدید از خانواده گیتار کلاسیک است که از سیم فلزی استفاده می کند. دلیل استفاده از سیم فلزی در این ساز ایجاد صدای قوی تر و شفاف ترنسبت به گیتارهای دیگر است .

کوک گیتار آکوستیک به صورت (E-A-D-G-B-E) است. بعضی از نوازندگان اگوستیک از انواع دیگر کوک مانند (D-G-D-G-B-D) یا (D-A-D-F♯-A-D) و (D-A-D-G-B-E) استفاده می کنند .

گیتار های آکوستیک علاوه بر این که خود صدای مناسبی دارند،میتوان از پیکاپ یا سایر وسایل صدا برداری هم بر روی بعضی از آنها استفاده کرد.

جنس گیتار اکوستیک

گیتارهای آکوستیک از چوب های مختلف و با روش های مختلفی ساخته می شوند. بیشتر تولیدکنندگان قدیمی و نوازندگان حرفه ای گیتار آکوستیک بر این باورند که اگر گیتار آکوستیک خوب ساخته شده باشد و از چوب و مواد مرغوب در ساخت آن استفاده شده باشد با گذشت زمان صدای گیراتری پیدا می کند. برخی از چوب های برای تولید گیتار آکوستیک عبارتند از Sitka spruce ، rosewood هندی یا برزیلی، ماهوگانی و maple  ، red cedar، spruce، nato wood و basswood و حتی ازموادی غیر از چوب مثل فیبر کربن و پلاستیک برای ساخت استفاده میکنند.

این گیتارها در شکل ها و سایز های مختلفی(عمق ،اندازه و…) ساخته می شوند. این تفاوت ها و شکل بدنه تاثیر مستقیمی و زیادی در قدرت و نوع صدای گیتار های آکوستیک دارد.

انواع بدنه گیتار آکوستیک

  • گیتار های آکوستیک دارای بدنه Grand Auditorium(Triple O) از نظر ظاهری شبیه گیتار های با بدنه Grand Concert هستند فقط بدنه بزگتری دارند همین ویژگی سبب شده صدای قوی تری نسبت به این مدل داشته باشند همچنین فرکانس های بم را به خوبی پوشش میدهند و صدایی گرم دارند . دربعضی از این مدل ها پشت بدنه به صورت محدب ساخته می شود تا بلندی صدا و تن آن را متعادل کند این برجستگیها سبب می شود گیتار در قسمت های کناری عمق کمتری داشته باشد و راحت تر در آغوش فرد قرار بگیرد.
  • بدنه  Jumbo بسیار شبیه به بدنه Grand Auditorium می باشد ولی از نظر اندازه بزرگتر از آن است. در این گیتارها بدنه بزرگ سبب می شود که صدا از سایر مدل ها بیشتر شود ولی نواختن ان سختتر است.
  • بدنه با فرم dreadnought یکی از رایجترین بدنه ها بین گیتار های آکوستیک میباشد. این بدنه در قسمت پایین شبیه بدنه Grand Auditorium است اما قسمت بالایی آنها کوچکتر از قسمت پایینی است.. این مدل به پر تولید ترین مدل بدنه گیتار آکوستیک در بین کمپانی های سازنده تبدیل شد.
  • گیتار های آکوستیک با بدنه( Double O)Grand Concert Body از روی گیتار های کلاسیک نایلونی ساخته شده است. عمق خیلی کمی دارد وکوچک ترین سایز اکوستیک می باشد همین ویژگی سبب شده صدای ظعیفی داشته باشد(مناسب برای افراد کم سن و سال یا افراد ریز نقش است.

تمامی مدل های گفته شده می توانند به صورت Cut Away نیز درست شوند. Cut Away برشی بر روی بدنه می باشد که دسترسی نوازنده به فرت های روی بدنه را امکان پذیر می کند.

این مدل ها و دیگر مدل های مشابه کاربرد وسیعی در موسیقی کانتری، پاپ، راک، بلوز و فولک دارند.

  • گیتارهای Selmer-Maccaferri دارای بدنه بسیار بزرگی هستند و شکل سوراخ صدا با مدل های رایج گیتار آکوستیک متفاوت است. این گیتار ها دارای صدای بسیار بلندی هستند و دسته آنها پهن تر است.
  • گیتارهای Resonator یا resophonic که از یک یا چند صفحه فلزی در قسمت تاپ درست شده اند. این ویژگی سبب ایجاد صدای خاص در این گیتار ها می شود.
  • Archtop   مدل های دیگری از گیتار آکوستیک هستند که بدنه آنها تقریبا به شکل ویولون می باشد و سوراخ روی بدنه به شکل F است. این گیتار ها اکثرا در موسیقی جز و سویینگ کارایی دارند.