به علت نوسانات قیمت دلار قبل از نهایی کردن خرید خود، با شماره ۰۹۱۲۱۵۴۶۶۱۹ تماس بگیرید

۰۲۱۶۶۷۱۸۷۵۹
همه روزه ساعت ۱۰ الی ۲۰

مرتب سازی بر اساس:

کاخن  /   کاخون

کاخون یا کاخن نوعی ساز کوبه‌ای می باشد کاخن کلمه ای اسپانیایی به معنای جعبه، صندوق یا صندوقچه است که به نوعی ساز کوبه‌ای گفته ای می شود.

نوازنده این ساز بر روی آن می‌نشیند و با ضربه های کف دست و انگشتان که بر روی صفحه جلویی و صفحات کنار و بالای ساز می‌کوبد، صدا ایجاد می‌کند.

همچنین ابزارهای نوازندگی دِرام و دیگر سازهای پرکاشن مثل مَلِت‌ها، استیک‌ها و بِراش‌ها برای نواختن مورد استفاده قرار می گیرند.

از کاخن معمولا در موسیقی آفرو-پِرویی و همین‌طور سبک‌های معاصر فلامنکو و جاز استفاده می شود. همچنین کلمه کاخن به دیگر سازهای  کوبه‌ای جعبه‌ای شکل مورد استفاده در موسیقی آمریکای لاتین مثل cajón de rumba و cajón de tapeo گفته می شود.

کاخن جعبه ای شش وجهی و مکعب مستطیل شکل است که پنج طرف آن از یک لایه چوب نازک به ضخامت 3/1 تا 2 سانتی متر ساخته شده است . طرف ششم از یک لایه تخته سه لای نازک پوشیده می شود . این وجه سطحی است که به ان ضربه می زنند(Head) وبه ان تاپا می گویند . حفره صدا در طرف کناری  تاپا  تعبیه می گردد .

به طور معمول صفحه تاپا به صورت کامل به جعبه کاخن نمی چسبد ، به صورتی که در نواحی بالاییش فقط در چند نقطه به کاخون وصل می شود. با این تعاریف موقع ضربه زدن به تاپا صدایی گِزمانند و خاص با افه لرزشی از کاخن ایجاد می شود .

عواملی که در خصوصیات صوتی کاخون از جمله ارتفاع (زیری و بمی) ، حجم ، طنین و کاراکترهایی که صدای آن موثرند عبارتند از اندازه و شکل کاخون ، جنس و ضخامت چوب مورد استفاده در ساخت آن و اندازه و محل تعبیه حفره صدا.

نوع چوبی که صفحه تاپا از ان درست شده است خیلی متنوع است و به اینکه سازنده یا سفارش دهنده چه نوع صدایی را می پسندد بستگی دارد . صداهای با تنالیته بم، گرم و مطبوع هستند و صداهای با تن زیر واضح و درخشان می باشند، بدون آنکه تغییری در ویژگیهای صوتی کاخن از نظر کاراکتر به وجود بیاید . برای درست کردن صفحه تاپا اغلب از چوبهای درخت گیلاس ، ماهون و افرا استفاده می شود و بقیه قسمتهای کاخون را از چوب کاج ، صنوبر و دیگر چوبهای سفید مرغوب درست می کنند .

در سال های اخیریک نوازنده یک کاخن از جنس پلِکسی گلاس درست کرده که پلِکسی کاخن نام دارد. این کاخن بدنه شفافی دارد همچنین از کاخن سنتی بزرگتر و سنگین ترمی باشد و حجم صدای آن مقداری از کاخن قدیمی زیادتر است .

انواع کاخن

کاخن ها به دو صورت در بازار وجود دارند :

کاخن های ثابت :  دارای فنر یا سیم گیتار می باشند که صدای یکنواختی ایجاد می کند و قابلیت تنظیم ندارد که این ویژگی ربطی به حرفه ای بودن و یا نبودن ساز ندارد.

کاخن های رگلاژی : این نوع کاخن  فنر یا سیم گیتار دارد ولی بر خلاف کاخن های ثابت قابلیت تغییر صدا را دارد به این شکل که با شل شدن فنر و بیشتر شدن صدای چوب مانند گیتار قابلیت بم و زیر شدن صدا را دارا می باشد.